Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
        


     

         


 
                                             TEORIE SPISKOWE

                                 Teorie spiskowe jako element popkultury

Teorie spiskowe są modne. Teorie spiskowe są powszechne. Teorie spiskowe, w przeciwieństwie do tego co sądzą ich przeciwnicy, są jednym ze stałych elementów naszego życia.

'Government denies knowledge' w czołówce 'Z archiwum X'. Sprzedające się w milionowych nakładach powieści o spiskach rządowych, spiskach wielkich koncernów medycznych, spiskach, spiskach, spiskach. I co ? Nadal mówisz : "nie wierzę w te bzdury"?

 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez m.i.n. New York Timesa ( podaję za Disinfo ) około 60% procent obywateli USA wierzy w teorie spiskowe. Prawie każdy z tych 60% jest przekonany, że za zabójstwem prezydenta Kennedy`ego stała więcej niż jedna osoba. Około połowa z tych 60% ankietowanych jest przekonana o tym, że projekt MKUltra ( testowanie LSD na niewinnych obywatelach przez rząd Amerykański ) czy akcja COINTELPRO ( dofinansowywanie i wspomaganie rasistowskich i skrajnie prawicowych organizacji w USA przez agencje rządowe ) miały miejsce. Wielu z nich jest przekonanych o tym, że CIA była zamieszana w handel narkotykami, że Agent Orange ( środek niszczący chlorofil, używany do niszczenia dżungli podczas wojny w Wietnamie )

  testowany był na bezbronnych cywilach,a nawet , że lądowanie na księżycu było sfingowane.

Oczywiście nie świadczy to o tym, że ponad połowa społeczeństwa amerykańskiego to teoretycy spisków czy tzw. "news freaks". Świadczy to o tym, że prawdziwi badacze spisków, kultura jaką wokół siebie wytworzyli oraz towarzysząca im atmosfera paranoi ( tej mile łechcącej zmysły i podnoszącej poziom adrenaliny, oczywiście - tak jak nowy odcinek "Millenium", oglądany w domowym zaciszu ), wpłynęła już tak bardzo na kulturę masową i oficjalną, że stała się jej integralną częścią. I nawet jeśli badacze spisków nadal powodują głównie skrajnie reakcje - albo się ich wyśmiewa i wystawia im diagnozy chorób psychicznych, albo bezgranicznie się im wierzy - to ich teorie stają się niesłabnącą pożywką dla ogromnej rzeszy twórców i całego prawie społeczeństwa.

 

Amerykanie , a oczywiście wraz z nimi cały świat kochają teorie spiskowe. Większość obywateli na świecie nie ufa i nie wierzy swojemu rządowi. Najpopularniejszy do niedawna serial telewizyjny - swoją drogą przez pierwsze parę serii bardzo interesujący - 'Z Archiwum X' - bazowała na większości funkcjonujących już od dawna w świadomości społeczeństwa USA teoriach spiskowych i urban legends ( szkoda tylko, że w późniejszych odcinkach Chris Carter wykazał kompletną nieudolność jako scenarzysta i dokumentnie spieprzył i zawikłał do bólu główny plot serialu ). Niedawno na rynek weszła specyficzna gra komputerowa 'Majestic' - jest to dosyć nowatorska, bardzo interaktywna gra. Polega ona na wykrywaniu kolejnych warstw i odkrywaniu kolejnych tajemnic wszechświatowego spisku - poza używaniem programu głównego i surfowaniem po wyznaczonych stronach internetowych, autorzy gry zapewnili graczom takie atrakcje, jaktelefony z pogróżkami w środku nocy, dziwna poczta w skrzynce ( tej prawidziwej, nie elektronicznej ! ), szyfrowane maile i wiele, wiele innych rzeczy. W końcu możemy poczuć się jak bohater naszego ulubionego filmu o teoriach spiskowych ! Ciekawe czy w dalszych levelach gry będziemy widzieć odblask czerwonej kropki lasera na monitorze komputera ? To nie wszystko. Parę lat temu na szczycie box office`u znajdował się swoją drogą strasznie fajny film ' Teoria spisku ' z Braveheartem i Pretty Woman w rolach głównych. Oprócz ciekawej fabuły, film nawiązywał ( chociaż nie nazywał rzeczy po imieniu ) do jednego z odłamów projektu MKUltra, polegającego na fabrykowaniu przez służby rządowe działających na zlecenie zabójców za pomocą narkotyków i hipnozy. Przykłady mógłbym mnożyć i mnożyć - teorie spiskowe mamy w książkach ( chociażby ostatnio wydana i już niezwykle popularna ' Paranoia' Craiga Di Louie, filmach, komiksach, grach fabularnych ( chociażby Delta Green czy Conspiracy X ... ). Dlaczego? Bo robi się na nich kasę. Bardzo grubą kasę. Bo są popularne, chwytliwe i fajne... i większość z nich ma, chociażby malutkie, ziarnko prawdy.

 

 

The InvisiblesNiesłabnącą pożywką dla łowców spisków i ich najbogatszą kolebką są lata sześćdziesiąte. Przyniosły one ze sobą z jednej strony ogromną rewolucję prawie w każdej sferze obyczajowości i kultury. Tematy, które przedtem były zupełnie tabu - seks, narkotyki, alternatywne style życia - stały się w USA niemalże codziennością. Codziennością, której jednak rząd USA nie mógł tak łatwo przełknąć i zaakceptować. Społeczeństwo zaczęło się budzić, domagać się swoich praw, kiełkowały zupełnie opozycyjne do ogólnie uznanych wartości i systemy myślowe. Powstało wtedy najwięcej teorii spiskowych, bo i miało wtedy miejsce najwięcej wydarzeń, które mogły je zrodzić. Watergate, Wietnam, eksperymenty w Tuskegee, aresztowania i represje na studentach i głównych ideologach kontrkultury ( pamiętacie ile się nabiegaliza Timothy Learym ? :-) ),

  rzeźnia dokonana przez Rodzinę Mansona ... i dużo, duuużo więcej. Powszechna negacja rządu i zastanych porządków, oraz nieufność wobec niego na gruncie państwa demokratycznego narodziła się w USA w latach 60tych, i wtedy też narodziła się większość teorii spiskowych - jako wyraz kiełkującej samoświadomości społeczeństwa. Ludzie zaczęli zadawać pytania, a co było najciekawsze, rząd zaczął się ich bać. W tej oto atmosferze powstała jedna z najbardziej wywrotowych teorii spiskowych jakie zna nasza planeta - wyrosła z najbardziej zwichrowanego i pieprzniętego systemu magiczno - filozoficznego jaki znamy ( chodzi o dyskordianizm ) , i od razu została ubrana w szaty porażającej niczym cios boksera powieści. Mowa tu oczywiście o ' Trylogii Illuminatus ' Roberta Shea i Roberta Antona Wilsona. Powieści , w której występują wszystkie zawrotne teorie spiskowe i hipotezy, a także cała banda najbarwniejszych ( fikcyjnych bądź nie ) postaci kontrkultury lat 60tych. Głównym założeniem powieści jest odwieczna bitwa dwóch największych spisków - dobrego, chaotycznego czyli Dyskordiańskiego, oraz złego - Iluminatów, który powstał w Bawarii pod koniec osiemnastego wieku, założony przez Adama Weishaupta. Zresztą oba te spiski wzajemnie się przenikają, i w dyskordiańskim chaosie książki nie sposób po pewnym czasie zrozumieć, kto jest dobry, a kto jest tak naprawdę zły. Komiksowym nawiązaniem i zarazem dziełem o podobnej sile rażenia jest o trzydzieści lat późniejszy cykl 'Invisibles' Granta Morrisona. Opierająca się na bliźniaczym wręcz założeniu fabuła ( globalny spisek kontra walczący o wolność jednostki ezoterroryści ) obfituje w nawiązania do dzieł Crowleya, Lovecrafta, Trylogii Illuminatus, filmów ( np. kultowego 'The Wicker Man' ), a zarazem , tak jak swój powieściowy kuzyn , zawiera wszystkie możliwe teorie spiskowe jakie tylko można wymyśleć. MKultra, wyhodowanie wirusa HIV przez rząd USA, spisek który ma doprowadzić do posadzenia na tronie brytyjskim awatara Nyarlathotepa ( uwaga lovecraftowcy ! ).

 

Dlaczego jednak piszę o tych książkach i komiksach ? Z jednego prostego powodu. Nie dość, że są najwybitniejszymi i najbardziej wartościowymi dziełami dotyczącymi spisków ( celowo pomijam kapitalne ' Wahadło Focaulta '  Umberto Eco), to patrzą na nie ze szczególnej, bardzo charakterystycznej perspektywy. Na to, że spiski to również popkultura. Że w okresie chaosu medialnego, prawie zupełnej symbiozy kultury wysokiej i niskiej i powolnej globalizacji są tej kultury stałym elementem, ale zarazem, w przeciwieństwie do tego, co chcieliby myśleć ich przeciwnicy, są wyrazem rosnącej świadomości społecznej i buntu przeciwko tym niewidzialnym, rządowym siłom, które , czy chcemy czy nie chcemy, mają ogromny wpływ na nasze życie. Ludzie chodzący po ulicach w koszulkach 'CIA traffics drugs' czy 'Fuck consensus reality', tysiące stron internetowych, książki, filmy. Seriale i gra ' Majestic'. To taki obcy obrazek ? Chcę zwrócić uwagę na to, że teorie spiskowe to już nie mały, niegroźny stek wierutnych bzdur, wyssanych z palca przez garstkę wariatów. To już nawet nie duże, liczące się, mające swoich zwolenników hipotezy. Teorie spiskowe to maszyna do robienia pieniędzy dla scenarzystów, designerów, pisarzy, reżyserów, ale także jedna z najgroźniejszych broni w jaką wyposażone jest społeczeństwo. Wszystkie rzeczy, o których pisałem, począwszy od najgorszego odcinka 'X-Files' czy 'Millenium', kończąc na najbardziej wywrotowych artykułach, książkach czy manifestach otwierają oczy, wzmagają czujność i zwiększają samoświadomość społeczeństwa, które jednak czasami zapomina o tym, że tak naprawdę może równie dobrze stanowić samo o sobie, i samo wytknąć błędy tym, którzy je oszukują i wykorzystują. Są tak naprawdęelementem tradycji kontrkulturowej, tworzone są przez ludzi świadomych, z własnego wyboru żyjących alternatywnie, inaczej, lepiej. Ludzi myślących. I w każdych teoriach spiskowych, nawet tych ze szmatławców czy klasy B, najważniejsze są pytania, które zadają - dużo ważniejsze od dostarczanych odpowiedzi. Howgh

teksty.gildia.pl

                              Dodaj wpis do Księgi Gości ! (kliknij!)

e-mail: apokalipsy@tlen.pl

          GG: 8734263 8734263

     

      

Jak myślisz co się stanie w 2012 r.
Przejście w czwarty wymiar
Wojna nuklearna
Całkowita zagłada cywilizacji
Nic się nie stanie
Nie mam pojęcia