Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
                 
       


     

         


 
                                                      APOKALIPSY

Szczyt na Bali ma ocalić planetę
 
 
Walka z ociepleniem klimatu trwa

Dziś na indonezyjskiej wyspie Bali rozpoczyna się najważniejsza od dekady międzynarodowa konferencja klimatyczna. W ciągu dwóch tygodni 10 tysięcy delegatów ma wypracować podstawy porozumienia zastępującego wygasający w 2012 roku protokół z Kioto i uratować świat przed ekologiczną katastrofą - pisze DZIENNIK.

"Dość bezczynności. Musimy natychmiast wziąć się do roboty"
- mówił tuż przed rozpoczęciem szczytu gospodarz spotkania, sekretarz generalny ONZ Ban Ki Moon.

Uzbrojny w raport opromienionego tegoroczną Pokojową Nagrodą Nobla Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) Koreańczyk będzie w balijskich tropikach forsował swój plan: najpierw dwuletnie negocjacje, a w 2009 r. w Kopenhadze podpisanie przez wszystkie państwa świata zobowiązania do takiej redukcji emisji gazów cieplarnianych, by zatrzymać wzrost temperatury na poziomie 2 stopni Celsjusza do końca XXI w. W przeciwnym razie - jak wyliczyli eksperci IPCC - światu grozi ekologiczny kataklizm.

Nowe porozumienie ma nie tylko zastąpić wygasający w 2012 r. protokół z Kioto, ale i uniknąć jego kardynalnych błędów: bojkotu ze strony Stanów Zjednoczonych oraz wyłączenia spod jego reżimu państw Trzeciego Świata, które są obecnie jednymi z największych trucicieli. "Chiny czy Indie twierdzą, że nie stać ich na ekologiczne fanaberie, bo muszą dogonić w rozwoju świat. Z drugiej strony Stany Zjednoczone upierają się, że żadne porozumienie bez Pekinu czy Delhi nie ma sensu" - sedno trwającego sporu opisuje w rozmowie z DZIENNIKIEM Michael Grubb z Imperial College w Londynie.

I choć nie udało się tego sporu dotychczas rozwiązać Unii Europejskiej ani ONZ, to eksperci zwracają uwagę, że na Bali może dojść do przełomu. Wszyscy przypominają, że na czerwcowym szczycie państw G8 w niemieckim Heiligendamm prezydent USA George Bush po raz pierwszy publicznie ogłosił, że Stany Zjednoczone włączą się do prac nad nowym "klimatycznym” porozumieniem.

"W ciągu ostatnich miesięcy radykalnie zmienił się klimat wokół ekologii. Z marzenia garstki idealistów stała się ona oficjalną linią wielu rządów, choćby brytyjskiego" - mówi DZIENNIKOWI Susanne Droege z Fundacji Nauki i Polityki w Berlinie. Podkreśliła też, że ekologia jeszcze nigdy nie miała tak wielu zwolenników jak dziś. Wiedzą o tym także politycy i coraz chętniej przechodzą na stronę zwolenników walki z globalnym ociepleniem.

Rafał Woś

                              Dodaj wpis do Księgi Gości ! (kliknij!)

e-mail: apokalipsy@tlen.pl

          GG: 8734263   3324083

     

      

Jak myślisz co się stanie w 2012 r.
Przejście w czwarty wymiar
Wojna nuklearna
Całkowita zagłada cywilizacji
Nic się nie stanie
Nie mam pojęcia