Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
        


     

         


 
                                                EZOTERYKA

                                                         JOGA
Joga - jeden z sześciu ortodoksyjnych (tzn. uznających autorytet Wed) systemów filozofii indyjskiej. Zajmuje się związkami między ciałem, umysłem, świadomością i duszą.


Pochodzenie

Joga pochodzi z Indii, ale niektóre elementy były praktykowane przed powstaniem hinduizmu na obszarze dzisiejszego Pakistanu i Afganistanu. Słowo „yoga” pochodzi od sanskryckiego rdzenia „yuj”, co znaczy „łączyć, kierować, skupiać uwagę”, ale też ,,jarzmo" oraz ,,powściągać". Joga była traktowana jako sposób na zachowanie harmonii duszy i ciała, higieny ciała oraz dobrej kondycji psychofizycznej.

Joga jest jednym z elementów hinduizmu. Atman – dusza jednostkowa – stanowi jedność z Brahmanem, czyli Absolutem. Ich rozdzielenie poprzez narastającą sumę uczynków (karman) i w konsekwencji koło wcieleń (samsara), można pokonać, przez wyzwolenie, czyli mokszę. Wyzwolenie to dokonuje się przez wysiłek fizyczny jednostki – atmana. Celem życia jest pełne zjednoczenie, połączenie się atmana i Brahmana. Do tego prowadzi właśnie joga.

Podstawową myślą jogi jest możliwość zbawienia poprzez koncentrację, medytację i ascezę.


Ścieżki Jogi

* Bhakti joga - dążenie do rozwinięcia miłosnego związku z Bogiem w formie bhagawana
* Gnanaja joga – dążenie do mokszy przez poznanie mistyczne
* Hatha joga dążenie do wyzwolenia przez ćwiczenia cielesne (asany)
* Karma joga - ścieżka skupiająca uwagę na uczynkach, ceremoniach i rytuałach
* Kundalini joga – dążenie do wyzwolenia przez okultyzm
* Mantra joga – osiąganie mokszy przez oddanie się praktyce wielbienia bóstwa (często stanowi element bhakti jogi)
* Radźa joga (też asztanga joga lub joga królewska) - ośmoistopniowy system jogi, którego celem jest paramatma

Nazwą "joga" w Indiach obejmuje się również pewne rodzaje terapii w medycynie naturalnej.


Radźa joga

Na radźa jogę składa się osiem stopni:

1. jama - powściągliwość (przestrzeganie nakazów)
2. nijama - karność (studia, asceza)
3. asana - właściwe utrzymanie ciała
4. pranajama - kontrola oddechu
5. pratjahara - wycofanie zmysłów z przedmiotów zewnętrznych
6. dharana - koncentracja myśli na określonym punkcie
7. dhajana - medytacja
8. samadhi - osiągnięcie tanscendentalnej przyjemności (wg Patandźalego) poprzez kontakt z paramatmąHatha joga

Słowo hatha składa się z dwóch słów ha oznaczjącego słońce i tha oznaczjącego księżyc. Symbolika tej nazwy jest podobna do znaczenia yin i yang.

Praca z ciałem jest punktem wyjściowym do pracy nad sobą. Praktyka hatha jogi opiera się na ćwiczeniu asan, czyli postaw ciała, których celem jest jego uelastycznienie, wzmocnienie i oczyszczenie, a także uspokojenie umysłu i zapanowanie nad nim.

Temin hatha joga jest czasami stosowany jako synonim radźa jogi, chociaż jako hatha jogę rozumie się przeważnie tylko dwa z ośmiu stopni radźa jogi, a mianowicie: asana i pranajama.


Asana


Asana jest częścią jogi, polegającą na wykonywaniu określonych pozycji, czyli asan. Ćwiczenia te maja harmonizować ciało człowieka. Ciało sztywne i napięte należy rozciągnąć i rozluźnić, ciało zbyt rozluźnione należy wzmocnić.

Pranajama

Hatha jogini obok asan uprawiają także pranajamę, czyli ćwiczenia oddechowe, mające oczyszczać mózg oraz resztę ciała z toksyn. Panowanie nad oddechem ściśle związane jest z panowaniem nad emocjami, wsłuchaniem się we własny organizm i wyciszeniem.


Relacja pomiędzy ciałem i umysłem

Joga mówi, że ciało i umysł są połączone ze sobą i wzajemnie na siebie oddziaływują. Stan umysłu wpływa na stan ciała, ma w nim swoje odzwierciedlenie. Jednocześnie, stan ciała wpływa na stan umysłu. Nie można bezpośrednio wpływać na stan umysłu, ale można wpływać nań pośrednio, poprzez praktykowanie asan. Jeżeli problem umysłu jest w ciele odzwierciedlony poprzez przykurcz (np. pod kolanami, bardzo powszechny), to przepracowując problem przykurczu przepracowujemy również problem naszego umysłu.


Korzyści płynące z uprawiania Hatha jogi

Jogini przekonują, że joga pomaga zwalczyć bóle głowy i stawów, ułatwia łagodne przejście czasu przekwitania, leczy depresję i pomaga zrzucić nadwagę. Asany wpływają na siłę mięśni, ścięgien, układ krwionośny, system nerwowy, jak również na umysł i psychikę; wymagają skupienia na oddechu, który wpływa na pracę serca, a to wspomaga ukrwienie organizmu i procesy metabolizmu

Współcześni Jogini

* B.K.S. Iyengar (Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar)
Ja joge praktykuję od 3 lat. Dużo mi pomaga na stres i kiedy jestem przygnębiony nie sięgam po THC itp aby się wyluzować ale właśnie medytuję.

                              Dodaj wpis do Księgi Gości ! (kliknij!)
 

e-mail: apokalipsy@tlen.pl

          GG: 8734263   3324083

     

      

Jak myślisz co się stanie w 2012 r.
Przejście w czwarty wymiar
Wojna nuklearna
Całkowita zagłada cywilizacji
Nic się nie stanie
Nie mam pojęcia